Resultater

Ærespræmieliste - Klasse KL

Plac. Udstiller Race Variant Point Type
1 Torben F. Christensen Tan sort 287,0 Stamme
2 Lars Andersen Alaska sort 286,5 Stamme
3 Erik Jensen Thyringer madagascar 381,0 Kollektion 2,2
4 Emma Ulrick Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 286,0 Gruppe hun
5 Mattias Gustavsson Wiener sort 286,0 Gruppe han
6 Bent Jensen Zobel brun 380,5 Kollektion 2,2
7 Gitte Hoffmeister Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 285,5 Stamme
8 Egon Karstens Engelsk Schecke sort 285,5 Stamme
9 Kaj Thaysen Angora hvid, rødøjet 285,5 Gruppe hun
10 Jens Åge Jensen Lille Sølv sort 285,5 Gruppe han
11 Bodil & Anton Dam Hermelin zobel, blå 379,5 Kollektion 1,3
12 Mikkel Ulrick Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,5 Kollektion 1,3
13 Jørgen Knudsen Hermelin zobel, blå 379,5 Kollektion 2,2
14 Svend Møller Hvid Land hvid, rødøjet 379,5 Kollektion 2,2
15 Jørn Thomsen Sachsengold rødorange 379,5 Kollektion 3,1
16 Poul Beith Jensen Tan sort 285,0 Gruppe hun
17 Lars K. Hansen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 285,0 Gruppe hun
18 Jørn T. Schmidt Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0 Kollektion 1,3
19 Stig Wester Alaska sort 379,0 Kollektion 1,3
20 Hella Pedersen Thyringer madagascar 379,0 Kollektion 1,3
21 Michael Ostermann Marburger Egern gråblå 379,0 Kollektion 1,3
22 Kristian Mose Kristensen Rex hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 1,3
23 Michell Pedersen Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0 Kollektion 2,2
24 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 379,0 Kollektion 2,2
25 Camilla Berntsson Rex hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 3,1
26 Erland Larsen Rex hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 3,1
27 Kenn T. Mikkelsen Belgisk Hare vildtrød 379,0 Kollektion 3,1
28 Kaj Kristensen Rex blå 284,5 Stamme
29 Bjarne Nielsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5 Stamme
30 Noah Tryk Hermelin sort 284,5 Gruppe hun
31 Michael Christensen Lille Sølv blå 284,5 Gruppe han
32 Per Søndergård Tan sort 284,5 Gruppe han
33 Kaj Poulsen Rex castor 378,5 Kollektion 1,3
34 Erik Jensen Isabella isabella 378,5 Kollektion 1,3
35 Louise Møller Wiener hvid, blåøjet 378,5 Kollektion 2,2
36 Egon Karstens Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5 Kollektion 2,2
37 Poul Erik Kristensen Hermelin hotot, sort 378,5 Kollektion 3,1
38 Carsten Philipsen Hvid Land hvid, rødøjet 378,5 Kollektion 3,1
39 Frode Klevang Hermelin japaner, sort/gulrød 378,5 Kollektion 3,1
40 Malene Nielsen Satin isabella 284,0 Stamme
41 Benny Garly Japaner sort/rødgul 284,0 Stamme
42 Michael Agerskov Hollænder brun 284,0 Stamme
43 Gitte Petersen Løvehoved hvid, blåøjet 378,0 Kollektion 1,3
44 Poul Beith Jensen Lille Chinchilla chinchilla 378,0 Kollektion 2,2
45 Jette Søndergård Lille Havana brun 378,0 Kollektion 2,2
46 Martin Bruun Dværg Vædder hvid, rødøjet 378,0 Kollektion 3,1
47 Mads Nielson Satin elfenben 377,5 Kollektion 1,3
48 Bent Ernstsen Hermelin hvid, rødøjet 377,5 Kollektion 1,3
49 Thorben Vernersen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 377,5 Kollektion 2,2
50 Nicoline Bergmann Dværg Vædder madagascar 377,5 Kollektion 2,2
51 Lars Sørensen Rex orange 377,5 Kollektion 2,2
52 Graham Allan Lille Rex otter, sort 377,5 Kollektion 2,2
53 Erik Piihl Hollænder sort 377,5 Kollektion 2,2
54 Frode Klevang Hermelin hvid, rødøjet 377,5 Kollektion 2,2
55 Torben & Henning Nielson Tan sort 377,5 Kollektion 2,2
56 Søren Dalsgaard Russer sort 377,5 Kollektion 2,2
57 Lars Sørensen Wiener hvid, blåøjet 377,5 Kollektion 2,2
58 Bent Jensen Lille Havana brun 377,5 Kollektion 2,2
59 Preben S. Jakobsen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 3,1
60 Morten Andersen Lille Havana brun 377,5 Kollektion 3,1
61 Søren Ask Moesgaard Lille Chinchilla chinchilla 283,5 Stamme
62 Aksel Nissen Hollænder madagascar 283,5 Gruppe han
63 Jytte Knudsen Hermelin lutino 283,5 Gruppe han
64 Ellen Christiansen Fuchs hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 1,3
65 Jan Mortensen Hvid Land hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 1,3
66 Thorben Vernersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 Kollektion 1,3
67 Svend Erik Nielsen Satin elfenben 377,0 Kollektion 2,2
68 Peder Emil Hansen Blå Wiener blå 377,0 Kollektion 2,2
69 Jørgen Peter Melchior Hvid Land hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 2,2
70 Kristian Dalsgaard Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 Kollektion 2,2
71 Anne Lähdesmäki Perle Egern vildtblå 377,0 Kollektion 3,1
72 Osvald Hedberg Rex gepard 283,0 Stamme
73 Torben F. Christensen Zobel brun 283,0 Stamme
74 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 283,0 Stamme
75 Osvald Hedberg Rex castor 283,0 Stamme
76 Lena Andersen Løvehoved hvid, rødøjet 283,0 Stamme
77 Michael Christiansen Dværg Vædder isabella 283,0 Stamme
78 Joan Christensen Rex gepard 283,0 Gruppe hun
79 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0 Gruppe han
80 Doris Jensen Lille Egern gråblå 283,0 Gruppe han
81 Alexander Brandt Belgisk Hare vildtrød 95,5 Enkeltdyr
82 Karl Sørensen Hermelin hvid, rødøjet 376,5 Kollektion 1,3
83 Linda Berntsson Rhinsk Schecke sort/rødgul 376,5 Kollektion 2,2
84 René Jensen Alaska sort 376,5 Kollektion 2,2
85 Poul Erik Nielsen Tan sort 282,5 Stamme
86 Anni B. Jensen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5 Stamme
87 Erik Jensen Bourgogne gulrød 282,5 Stamme
88 Anja Maj Vestergaard Rex castor 282,5 Stamme
89 Ela Nørgaard Rex dalmatiner, sort 282,5 Stamme
90 Leon Hansen Dværg Vædder madagascar 282,5 Gruppe hun
91 Laura Mehtonen Hermelin zobel, brun 282,5 Gruppe hun
92 Louise Møller Dværgschecke sort 282,5 Gruppe han
93 Kaj Kristensen Satin rødbrun/gråblå 282,5 Gruppe han
94 Tove Alsner Angora hvid, rødøjet 282,5 Gruppe han
95 Michael Christensen Lille Sølv vildtgrå 376,0 Kollektion 2,2
96 Klaus T. Nielsen Dværgschecke sort 376,0 Kollektion 2,2
97 Jens Åge Jensen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 376,0 Kollektion 2,2
98 Jens Jørgen Nørgaard Rhinsk Schecke sort/rødgul 376,0 Kollektion 3,1
99 Frode Klevang Hermelin lutino 376,0 Kollektion 3,1
100 Esben Midtiby Wiener vildtgrå 376,0 Kollektion 3,1
101 Kurt Pedersen Perle Egern vildtblå 376,0 Kollektion 3,1
102 Jens & Randi Katholm Hollænder sort 282,0 Stamme
103 Tanja Horn Fransk Vædder kappetegnet, blå 282,0 Stamme
104 Maria Gullestrup Lille Rex castor 282,0 Stamme
105 Gitte K. Iversen Tysk Kæmpeschecke sort 282,0 Stamme
106 Ib Kyndi Nielsen Californian sort 282,0 Stamme
107 Ejgil Olsen Hermelin sølv, sort 282,0 Stamme
108 Bent Jensen Ørestad hvid, rødøjet 282,0 Stamme
109 Hennning Hansen Thyringer madagascar 282,0 Stamme
110 Mogens Jørgensen Lille Sølv sort 282,0 Gruppe hun
111 Bent Jensen Hermelin, fuchs hvid, rødøjet 282,0 Gruppe han
112 Bent Jensen Dværg Vædder zobel, blå 282,0 Gruppe han
113 Benny Garly Lille Chinchilla chinchilla 282,0 Gruppe han
114 Erik Andersen Lille Sølv vildtgul 282,0 Gruppe han
115 Martin Bruun Lille Tysk Vædder blå 282,0 Gruppe han
116 Else Thaysen Produkter Uldprodukter 95,0 Produkt
117 Michael Ostermann Dværg Vædder sort 95,0 Enkeltdyr
118 Hans Henrik Sørensen Hermelin russer, sort 95,0 Enkeltdyr
119 Annette Koch Dværg Vædder zobel, brun 95,0 Enkeltdyr
120 Ivan Rasmussen Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 95,0 Enkeltdyr
121 Lars Sørensen Blå Wiener blå 95,0 Enkeltdyr
122 Kurt Jensen Lille Tysk Schecke brun 95,0 Enkeltdyr
123 Lars Sørensen Lille Wiener blå 95,0 Enkeltdyr
124 Egon Severinsen Lille Havana brun 95,0 Enkeltdyr
125 Egon Severinsen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 95,0 Enkeltdyr
126 Louise Møller Hermelin schecke, sort 95,0 Enkeltdyr
127 Maria Silje Dilsø Dværg Vædder chinchilla 95,0 Enkeltdyr
128 Ivan Rasmussen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0 Enkeltdyr
129 Jens & Randi Katholm Dværg Vædder brun 95,0 Enkeltdyr
130 Bent Knudsen Dværghare zobel, blå 95,0 Enkeltdyr
131 Tanja Horn Engelsk Vædder sort 95,0 Enkeltdyr

 

Pokalliste

Pokal Navn Race Variant Køn Point
DK´s vandrepokal Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 287,0
Hermelinklubbens bedste 1,1 Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 190,5
John Guldholms Mindepokal Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 287,0
Danmarks bedste enkeltdyr Lars Andersen, Spøttrup Alaska sort 0,1 96,0
DK´s ungdomspokal Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,5
Gerard de Graffs Mindepokal Emma Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,5
Amagerlands ungdomspokal Michell Pedersen, Nørre Alslev Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 284,5
Søren Jørgensens pokal Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 1,1 190,0
Danske Angora-avleres fællessalg Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,3 285,5
Racepokal, Belgisk Kæmpe Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 3,1 377,5
Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Gitte K. Iversen, Søborg Tysk Kæmpeschecke sort 1,2 282,0
Racepokal, Fransk Vædder Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 284,5
Racepokal, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 0,1 94,5
Racepokal, Stor Sølv Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 2,2 379,0
Racepokal, Blå Wiener Peder Emil Hansen, Skjern Blå Wiener blå 2,2 377,0
Racepokal, Californian Ib Kyndi Nielsen, Lemvig Californian sort 1,2 282,0
Racepokal, Engelsk Vædder Tanja Horn, Dianalund Engelsk Vædder sort 1,0 95,0
Racepokal, New Zealand Red Martin H. Mølgaard, Randers SØ New Zealand Red ræverød 1,2 281,0
Racepokal, Wiener Mattias Gustavsson, Vara, S Wiener sort 3,0 286,0
Racepokal, Angora Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,3 285,5
Racepokal, Fuchs Ellen Christiansen, Ruds Vedby Fuchs hvid, rødøjet 1,3 377,0
Racepokal, Satin Michell Pedersen, Nørre Alslev Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 2,2 379,0
Racepokal, Rex Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex hvid, rødøjet 1,3 379,0
Racepokal, Lille Rex Graham Allan, Nibe Lille Rex otter, sort 2,2 377,5
Racepokal, Bourgogne Erik Jensen, Jerslev J Bourgogne gulrød 1,2 282,5
Racepokal, Hvid Land Svend Møller, Kokkedal Hvid Land hvid, rødøjet 2,2 379,5
Racepokal, Belgisk Hare Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 3,1 379,0
Racepokal, Isabella Erik Jensen, Jerslev J Isabella isabella 1,3 378,5
Racepokal, Japaner Benny Garly, Rødkærsbro Japaner sort/rødgul 1,2 284,0
Racepokal Rinsk Schecke Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/rødgul 3,1 376,0
Racepokal, Thyringer Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 2,2 381,0
Racepokal, White Niels J. Møller, Farsø White sort 1,2 281,0
Racepokal, Alaska Lars Andersen, Spøttrup Alaska sort 1,2 286,5
Racepokal, Lille Tysk Schecke Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,0 95,0
Racepokal, Lille Tysk Vædder Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 2,2 377,5
Racepokal, Lille Chinchilla Poul Beith Jensen, Hjørring Lille Chinchilla chinchilla 2,2 378,0
Racepokal, Deilenaar Karl Bruun Nielsen, Munke Bjergby Deilenaar vildtrød 1,0 94,5
Racepokal, Lille Egern Doris Jensen, Hjørring Lille Egern gråblå 3,0 283,0
Racepokal, Marburger Egern Michael Ostermann, Slangerup Marburger Egern gråblå 1,3 379,0
Racepokal, Perle Egern Kurt Pedersen, Otterup Perle Egern vildtblå 3,1 376,0
Racepokal, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,2 285,5
Racepokal, Lille Havana Jette Søndergård, Hobro Lille Havana brun 2,2 378,0
Racepokal, Hollænder Michael Agerskov, Brønderslev Hollænder brun 1,2 284,0
Racepokal, Sachsengold Jørn Thomsen, Svendborg Sachsengold rødorange 3,1 379,5
Racepokal, Lille Sølv Jens Åge Jensen, Kalundborg Lille Sølv sort 3,0 285,5
Racepokal, Tan Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 287,0
Racepokal, Lille Wiener Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 1,0 95,0
Racepokal, Zobel Bent Jensen, Hemmet Zobel brun 2,2 380,5
Racepokal, Ørestad Bent Jensen, Hemmet Ørestad hvid, rødøjet 1,2 282,0
Racepokal, Russer Søren Dalsgaard, Silkeborg Russer sort 2,2 377,5
Racepokal, Dværg Vædder Emma Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,3 286,0
Racepokal, Dværgschecke Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 3,0 282,5
Racepokal, Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 1,3 378,0
Racepokal, Hermelin Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,3 379,5
Racepokal, Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare, zobel, blå hvid, rødøjet 0,1 95,0
Gruppevinder, Kæmperacer Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Gruppevinder, Store racer Mattias Gustavsson, Vara, S Wiener sort 1,0 95,5
Gruppevinder, Afvigende hårstruktur Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,1 96,0
Gruppevinder, Mellemstore racer Lars Andersen, Spøttrup Alaska sort 0,1 96,0
Gruppevinder, Små racer Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 0,1 96,0
Gruppevinder, Dværgracer Gitte Hoffmeister, Mørkøv Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 96,0
Chinchillaklubben, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 0,1 94,5
Chinchillaklubben, Lille Chinchilla Poul Beith Jensen, Hjørring Lille Chinchilla chinchilla 2,2 378,0
Chinchillaklubben, Chin, andre racer Eva Sørensen, Rudkøbing Dværg Vædder chinchilla 1,2 281,0
Kæmpeklubben, Bedste han Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 94,5
Kæmpeklubben, Bedste hun Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Kæmpeklubben, Bedste 1,2 Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 282,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste kollektion Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 2,2 380,0
Schecke/Hollænderklubben, Jubilæumspokal Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,0 96,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste han Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,0 96,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste hun Linda Berntsson, Sölvesborg, S Rhinsk Schecke sort/rødgul 0,1 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Californian Ib Kyndi Nielsen, Lemvig Californian sort 0,1 94,5
Schecke/Hollænderklubben, Rex Ela Nørgaard, Struer Rex dalmatiner, sort 0,1 94,5
Schecke/Hollænderklubben, Rhinsk Schecke Linda Berntsson, Sölvesborg, S Rhinsk Schecke sort/rødgul 0,1 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,0 96,0
Schecke/Hollænderklubben, Hollænder Erik Piihl, Bjert Hollænder sort 0,1 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Hermelin Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin hotot, sort 0,1 95,5
Schecke/Hollænderklubben, Dværgschecke Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 95,0
Rexklubben, Gjølpokalen Kaj Poulsen, Videbæk Rex castor 2,2 378,5
Rexklubben, Bedste resultat tegnede Ela Nørgaard, Struer Rex dalmatiner, sort 1,2 282,5
Rexklubben, Bedste 6 Rex-pokalen Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex hvid, rødøjet 2,4 567,5
Rexklubben, Bedste resultat Lille Rex Maria Gullestrup, Herfølge Lille Rex castor 1,2 282,0
Rexklubben, Jubilæumspokal Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex hvid, rødøjet 1,3 379,0
Den danske Vædderkaninklub, Bedste han Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Den danske Vædderkaninklub. Bedste hun Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Den danske Vædderkaninklub, Bedste chin Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 1,2 281,0
Den danske Vædderkaninklub, andre farver Tanja Horn, Dianalund Fransk Vædder kappetegnet, blå 1,2 282,0
Den danske Vædderkaninklub, LTV Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,2 283,0
Den danske Vædderkaninklub, LTV andre farver Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,2 283,0
Den danske Vædderkaninklub, Husumpokalen Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste stamme Gitte Hoffmeister, Mørkøv Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 285,5
Dværgkaninklubben, Bedste 2,4 Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 2,4 568,0
Dværgkaninklubben, Bedste ungdomsmedlem Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste 2er ungdomsmedlemmer Emma Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste veteran Lærke Vaaben Andersen, Ringsted Dværg Vædder sort 1,0 93,0
Dværgkaninklubben, Bedste Hermelin Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste Dværg Vædder Gitte Hoffmeister, Mørkøv Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 96,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, blå 0,1 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 0,1 94,5
Dværgkaninklubben, Farvede Hermeliner Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 190,0
Dværgkaninklubben, Tegnede Hermeliner Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,1 190,0
Dværgkaninklubben, Hvide Hermeliner Frode Klevang, Odense SV Hermelin hvid, rødøjet 1,1 189,0
Dværgkaninklubben, Farvede Dværg Væddere Gitte Hoffmeister, Mørkøv Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 191,0
Dværgkaninklubben, Tegnede Dværg Væddere Lene Frandsen, Ålsgårde Dværg Vædder japaner, sort/hvid 1,1 188,0
Dværgkaninklubben, Afvigende hårstruktur Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 1,1 189,0
Sølv- og Tanklubben, Klubmester og Vandrepokal Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 287,0
Sølv- og Tanklubben, Tan, Guld Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 287,0
Sølv- og Tanklubben, Tan, Sølv Poul Beith Jensen, Hjørring Tan sort 0,3 285,0
Sølv- og Tanklubben, Tan, Bronze Per Søndergård, Hobro Tan sort 3,0 284,5
Sølv- og Tanklubben, Stor Sølv, Guld Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 2,2 379,0
Sølv- og Tanklubben, Lille Sølv, Guld Jens Åge Jensen, Kalundborg Lille Sølv sort 3,0 285,5
Sølv- og Tanklubben, Lille Sølv, Sølv Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv blå 3,0 284,5
Sølv- og Tanklubben, Lille Sølv, Bronze Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv vildtgrå 2,2 376,0

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2017 - Senior

1 Lars Andersen, Spøttrup Alaska, sort 570,0
2 Gitte Hoffmeister, Mørkøv Dværg Vædder, vildtgrå 568,0
3 Poul Beith Jensen, Hjørring Tan, sort 568,0
4 Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex, hvid rødøjet 567,0
5 Jørn Thonsen, Svendborg Sachsengold 567,0
6 Svend Møller, Kokkedal Hvid Land 567,0
7 Erland Larsen, Slagelse Rex, hvid, rødøjet 567,0
8 Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin, zobel, blå 567,0
9 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare, vildtrød 566,0
10 Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin, hotot 565,5
11 Per Søndergård, Hobro Tan sort 565,5
12 Jette Søndergård, Hobro Lille Havana 565,5
13 Jørn Schmidt, Bevtoft Hermelin, vildtgrå 565,0
14 Jørgen Melchior, Græsted Hvid Land 563,5
15 Esben Midtiby, Ringkøbing Wiener, vildtgrå 561,5
16 Karl Sørensen, Thisted Hermelin, hvid rødøjet 561,0

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2017 - Double

1 Søren Dalsgaard & Torben Christensen Russer Sort & Tan Sort 759,0
2 Poul Beith & Erik Jensen Tan Sort & Thyringer 758,0
3 Mathias Gustavsson & Louise Møller Wiener Sort & Wiener Hvid 757,0
4 Michael Ostermann & Svend Møller Marburger Egern & Hvid Land 756,5
5 Nikolai Høier & Gitte Hoffmeiser Lille Tysk Vædder & Dværg Vædder vg 755,5
6 Emma U. Andersen & Kaj Kristensen Dværg Vædder & Satin 755,0
7 Egon Karstens & Jørgen Larsen Engelsk Schecke & Hollænder 755,0
8 Mikkel Andersen & Kristian Kristensen Dværg Vædder & Rex 754,5
9 Jørn Schmidt & Ellen Christiansen Hermelin & Fuchs 754,5
10 Lars Andersen & Karl Sørensen Alaska & Hermelin, hvid rødøjet 752,5
11 Susanna Kristensen & Poul E.Kristensen Rhinsk Schecke & Hermelin 752,5
12 Leon Hansen & Lars K. Hansen Dværgvædder & Dværgvædder 754,0
13 Lissy Søndergaard & Benny Garly Stor Sølv & Lille Chinchilla 754,0
14 Jette Søndergård & Pder Søndergård Lile Havana & Tan 753,5
15 Rene Jensen & Jørn Thomsen Alaska & Sachsengold 753,0
16 Peder Emil Hansen & Esben Midtiby Blå Wiener & Wiener, vildtgrå 753,0
17 Helle Svendsen & Bodil/Anton Dam Fransk Vædder & Hermelin 750,5
18 Ivan Rasmussen & Lars Sørensen Fransk Vædder & Rex 747,0
19 Søren Sørensen & Jette Garly Lille Chinchilla 745,0
20 Lars Sørensen & Henrik Müller Andersen Wiener hvid & Belgisk Hare 563,5

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2017 - Junior

1 Emma Andersen, Løkken Dværg Vædder, vildtgrå 379,0
2 Mikkel Ulrich Andersen, Løkken Dværg Vædder, vildtgrå 377,5
3 Noah Tryk, Bylderrup-Bov Hermelin, sort 377,0
4 Michell Pedersen, Nr. Alslev Satin vildtgrå/vildtsort 377,0
5 Søren Sørensen, Randers Lille Chinchilla 375,5
6 Michael Nielsen, Bylderup-Bov Dværg Vædder, sort 370,0

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2017 - Fremavlscenterdysten

1 Egon Karstens Viborg Engelsk Schecke, sort 380,0
2 Bodil & Anton Dam Struer Hermelin, zobel, blå 379,0
3 Erland Larsen, Flakkebjerg Rex, hvid, rødøjet 378,5
4 Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv, sort 378,5
5 Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin, hotot, sort 378,0
6 Benny Garly,Rødkærsbro Japaner sort/rødgul 378,0
7 Mikkel Ulrich Andersen, Løkken Dværg Vædder, vildtgrå 377,5
8 Lars Sørensen, Odense Wiener, hvid 377,5
9 Lars Sørensen, Odense Rex, orange 377,5
10 Erik Piihl, Bjert Hollænder, sort 377,5
11 Svend Møller, Kokkedal Hvid Land, hvid, rø 377,5
12 Peder Emil Hansen, Skjern Blå Wiener 377,0
13 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare, vildtrød 377,0
14 Egon Karstens, Viborg Dværg Vædder, vildtgrå 376,5
15 Esben Midtiby, Ringkøbing Wiener, vildtgrå 376,0
16 Søren Sørensen, Randers Lille Chinchilla 375,5
17 Benny Garly,Rødkærsbro Lille Chinchilla 375,5
18 Lars Sørensen, Odense Lille Wiener, blå 374,0
19 Per Rathenburg-Frandsen, Rødding Lille Chinchilla 371,5
20 Jette Garly, Rødkærsbro Russer, sort 369,5

 

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2017

1 Hjørring Kaninavlerforening 948,0
2 Midt & Vestsjælland Kaninavlerforening 947,0
3 Vesthimmerland Racekaninforening 945,0
4 Ringkøbing Ulfborg Vemb Kaninavl 944,5
5 Sydfyn & Øernes Kaninavlerforening 943,5
6 Sydvestfyn Racekaninforening 943,5
7 Hillerød & Hørsholm/Lyngby Kaninf. 942,5
8 Haderslev Kaninavlerfofrening 942,5